F jak Farby, kredki i inne aktywności plastyczne

Kiedy ostatnio widzieliście dziecko bawiące się pędzlem i farbami? Czy widzieliście tenblask w oczach, gdy ręka dotyka pędzla, a pędzel zanurza się w kolorze? No właśnie, tomagia! W A KuKu! aktywności plastyczne to codzienna dawka tej magii, która jest nie tylko zabawą, ale także nieocenioną pomocą w rozwoju naszych maluchów. Ale skąd ta cała magia? No właśnie…

W podejściu Reggio Emilia, sztuka nie jest tylko dodatkiem do edukacji. Jest to integralna część procesu nauki, która pomaga dzieciom komunikować się, badać i zrozumieć świat. Dzieci korzystają z różnych materiałów i technik – rysowania, malowania, rzeźbienia, by wyrazić swoje myśli, odkrycia i uczucia. Aktywności plastyczne to nie tylko sposób na zabicie czasu. Są one ważnym elementem w edukacji przedszkolnej, który przyczynia się do rozwoju dzieci w wielu obszarach.

Gdy dzieci tworzą coś z niczego, uczą się myśleć kreatywnie. Aktywności plastyczne to także ćwiczenie mózgu! Według badań, dzieci, które regularnie uczestniczą w tworzeniu prac plastycznych, są bardziej kreatywne i mają lepsze zdolności rozwiązywania problemów.

Manipulowanie pędzlem, modelowanie gliny, czy cięcie papieru nożyczkami czy przyklejanie cekinów pomaga dzieciom rozwijać zdolności motoryczne, które są niezbędne do nauki pisania, zawiązywania sznurowadeł i wielu innych codziennych czynności.

Dla dzieci, które często mają trudności z wyrażaniem swoich uczuć słowami, sztuka może być potężnym narzędziem. Mogą wyrażać swoje myśli, uczucia i doświadczenia w sposób, który jest dla nich naturalny i bezpieczny.

Tworzenie sztuki wymaga skupienia i cierpliwości. Dzieci uczą się, jak skupić się na jednym zadaniu, jak być cierpliwym i jak doceniać proces, a nie tylko efekt końcowy.

A co na to nauka? Badania pokazują, że dzieci, które regularnie uczestniczą w aktywnościach plastycznych, mają lepsze wyniki w szkole, są bardziej pewne siebie i mają lepszą samoocenę.

Dlatego w A KuKu! przedszkolaki mają stały dostęp do materiałów plastycznych. Mogą je wykorzystywać w sposób nieograniczony w specjalnej, oddzielnej strefie twórczej na sali.

Sami widzicie, że aktywności plastyczne w A KuKu! to nie tylko kolorowy bałagan. To droga do odkrywania świata, rozwijania umiejętności i kształtowania osobowości. To ważne narzędzie, które pomaga naszym małym bohaterom rozwijać swoje supermoce. Kiedy Wasze dziecko wpada w twórczy szał, to nie tylko tworzy kolejną pracę do zawieszenia w szatnianej galerii arcydzieł. Tworzy swoją przyszłość, rozwijając umiejętności, które pomogą mu przez całe życie.

Więc pędzle w dłoń i zaczynamy tworzyć! Bo przecież, każde dziecko to mały artysta,

prawda?