H jak Hałas, cisza, muzyka

W dużej grupie dzieci nie da uniknąć się hałasu. Każde ma coś do powiedzenia, każde lubi wyrażać głośno swoje emocje. Rozumiemy to i szanujemy, jednak wiemy że nadmierna głośność może przeszkadzać w nauce i zabawie. Długotrwała ekspozycja na hałas nie tylko utrudnia relaksację i skupienie, ale także może prowadzić do problemów ze słuchem, stresu a nawet wzrostu ciśnienia krwi.

Hałas może wywoływać u dzieci uczucie niepokoju, drażliwości oraz agresji. Dlatego w A KuKu! stosujemy różnorodne metody, aby zminimalizować niepożądane dźwięki i stworzyć spokojną oraz bezpieczną atmosferę sprzyjającą rozwojowi dzieci.

Przede wszystkim monitorujemy poziomy dźwięku i regulujemy aktywności tak, aby stworzyć optymalne warunki dla dobrego samopoczucia dzieci. Używamy paneli akustycznych, które absorbują nadmiar dźwięków, znacząco poprawiając jakość akustyczną wewnątrz przedszkola. Pokrycia podłogowe, takie jak dywany czy miękkie panele, również przyczyniają się do tłumienia odgłosów kroków i innej aktywności, która mogłaby generować hałas.

Zapewniamy zabawki wykonane z materiałów, które minimalizują hałas, oraz korzystamy z cichych urządzeń elektronicznych, co wszystko razem skutecznie ogranicza głośność w przedszkolu. Uczymy dzieci, jak ważna jest cicha zabawa i spokojne zachowania, szczególnie w grupie, co nie tylko przyczynia się do lepszego słyszenia przez dzieci, ale również do wzajemnego szacunku i umiejętności pracy w grupie.

Lekcje Ciszy
W przedszkolu A KuKu, korzystając z metody Marii Montessori, wprowadzamy Lekcję Ciszy. Jest to czas, który promuje spokój, koncentrację i samorefleksję wśród dzieci.
Praktykujemy ten czas aby pomóc dzieciom rozwijać umiejętność samokontroli i zwiększyć ich świadomość wewnętrzną. Podczas Lekcji Ciszy, dzieci angażują się w ciche i spokojne aktywności, takie jak czytanie, puzzle czy sztuka. W razie potrzeby komunikują się ściszonym tonem.
Podczas Lekcji Ciszy dzieci uczą się, jak zarządzać swoimi emocjami. Przez chwilę wyciszenia, mają możliwość doświadczenia, jak spokój wpływa na ich myśli i ciało, co jest istotne w zarządzaniu stresem i emocjami na co dzień. Ta praktyka uczy dzieci, jak skupić swoją uwagę na jednej czynności, co znacząco przekłada się na lepszą zdolność koncentracji podczas nauki i wykonywania zadań. „Lekcja Ciszy” to także czas skupienia na wzajemnym szacunku i rozwijaniu cierpliwości wobec innych. Dzieci uczą się, jak ich działania (lub ich brak) wpływają na innych członków społeczności przedszkolnej.
Muzyka
W przedszkolu A KuKu dbamy o to, aby środowisko muzyczne wspierało harmonijny rozwój dzieci, zamiast je przytłaczać. Z tego powodu, zdecydowanie unikamy bombardowania dzieci ciągłym dźwiękiem infantylnych piosenek, które mogą działać na nie rozpraszająco lub nawet irytująco. Zamiast tego, wprowadzamy je w świat muzyki klasycznej oraz innych spokojnych kompozycji, które mają udowodnione korzyści w zakresie stymulacji umysłowej i emocjonalnej.
Muzyka klasyczna, znana ze swojej struktury i harmonii, pomaga dzieciom lepiej się skoncentrować oraz efektywniej przyswajać nową wiedzę i umiejętności podczas nauki. Spokojne melodie działają kojąco na młode umysły, pomagając w naturalny sposób redukować stres oraz poprawiać samopoczucie dzieci. Klasyczne kompozycje, dzięki swojej głębi i różnorodności emocjonalnej, uczą dzieci rozpoznawania i wyrażania różnych uczuć.

Kontakt z wysokiej jakości dziełami muzycznymi inspiruje i rozwija kreatywność dzieci, motywując je do twórczego myślenia i eksperymentowania z dźwiękami.
W A KuKu! muzyka nie jest tylko tłem, ale integralną częścią edukacyjną, która przyczynia się do budowania spójnego i rozwijającego środowiska. Dzięki temu dzieci nie tylko czerpią radość z muzyki, ale również uczą się przez nią, co jest w pełni zgodne z filozofią Montessori akcentującą samodzielne odkrywanie i uczenie się.