U jak Uwaga i Uważność

W naszym zestawieniu zasad i wartości Przedszkola A KuKu! nie nmogło zabraknąć literki U jak Uwaga i Uważność.

To kolejne kluczowe komponenty naszego programu nauczania, które kładą fundament pod rozwój zdolności koncentracji u dzieci. Uczymy dzieci, jak skupić uwagę na zadaniu oraz jak być obecnym tu i teraz, co przekłada się na lepszą zdolność nauki i większą świadomość własnych emocji i otoczenia.

Zdolność koncentracji u przedszkolaków jest różna i zależy od wielu czynników, w tym wieku dziecka.

Zazwyczaj dzieci w wieku przedszkolnym mogą skupić uwagę na jednym zadaniu przez okres od 5 do 20 minut. Ta umiejętność nie jest stała i może być efektywnie rozwijana poprzez regularne ćwiczenia i zabawy.

W Przedszkolu A KuKu! stosujemy metody i techniki, które stopniowo wydłużają czas koncentracji dzieci, przygotowując je do przyszłych wyzwań edukacyjnych. Dzięki takim działaniom, każde dziecko ma możliwość rozwijania swoich zdolności koncentracji w komfortowym i wspierającym środowisku.

Wprowadzamy codzienne praktyki mindfulness, które pomagają dzieciom zrozumieć, jak skupiać swoją uwagę i jak obserwować swoje myśli i uczucia bez oceniania. Ćwiczenia te, takie jak proste medytacje, ćwiczenia oddechowe, czy sesje relaksacyjne, uczą dzieci jak radzić sobie ze stresem, poprawiają ich koncentrację i pomagają utrzymać emocjonalną równowagę.

Używamy gier i zabaw, które wymagają skupienia i cierpliwości, takich jak układanki, gry pamięciowe czy zadania związane z precyzyjnymi ruchami (np. nawlekanie koralików). Te aktywności nie tylko rozwijają motorykę małą, ale także uczą dzieci, jak ważne jest koncentrowanie uwagi na jednej czynności.

Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że dzieci, które potrafią skupić uwagę, generalnie osiągają lepsze wyniki w nauce. Uważność pomaga im lepiej przyswajać informacje i efektywniej pracować w szkole. Regularne praktyki uważności wspierają rozwój emocjonalny dzieci.
Ucząc je, jak rozpoznawać i nazywać swoje emocje, a to pierwszy krok do radzenia sobie z nimi w zdrowy sposób. Uważność i umiejętność skupienia są również efektywnymi narzędziami redukcji stresu. Dzieci uczą się, jak uspokoić umysł i ciało, co jest szczególnie wartościowe w dzisiejszym szybkim i często przeciążonym bodźcami świecie.

Przydatne i ważne, prawda? My tez tak sądzimy !